RSS-voog

Keeleprobleem

Posted on

Täna potsatas postkasti uus Käsitöö. Ja kohe esimesel leheküljel Käsitööjaama reklaami vaadates jäi silma, et paberivärvid, siidivärvid ja klaasivärvid kirjutatakse kokku, aga portselani värvid lahku. Kas on taas tegu trükikuradiga, kes selle reklaami kõrval olevas vabanduses eelmises numbris olnud vigade põhjustajaks on nimetatud.  Trükiveakurat on endale noorema venna saanud. Üldiselt, palun vabandust, et ma õiendan, aga portselanivärvid kirjutatakse ka kokku. Lahku kirjutatakse sel puhul, kui portselani mingi omadussõna iseloomustab, näiteks “valge portselani värvid”.

8 responses »

 1. täiesti OT, aga kohe peale luuletusepostitust hakkasid luuletusi ETV-s lugema meesnäitlejad ja nüüd naudin mina ka:) vahel isegi poetan pisara, tavaliselt isamaaliste luuletuste puhul. Sammul meeldib mulle eriti. Ja eilse Kodu luuletuse puhul.
  Nii et kiirustasin oma negatiivse kommentaariga:) Meesdeklameerijad meeldivad mulle kohe väga!

  Vasta
 2. Silmale ja tundele on kokkukirjutus küll õigem, aga mulle meenub mingi reegel, et kui liitsõna esimene sõna on rohkem kui kolmesilbiline, kirjutatakse sõna lahku. Port-se-la-ni. 4 silpi. Aga võõras on vaadata küll ja tundub vale. Nagu oleks portselan mingite värvide omanik.

  Vasta
 3. kui see peaks tõsi olema, siis ma enam ei õienda 🙂
  samas bakalaureuseeksam ja revisjonikomisjon kirjutatakse kokku. elektroonikatööstus, kommunikatsiooniosakond. guugeldades tulevad ka portselanivärvid välja, mitte portselani värvid…

  Vasta
  • Just. Ma ei mäleta, kust mulle selline reegel meelde on jäänud, igatahes ei leidnud ma säärast enam kuskilt. Küll aga on kõikjal puust ja punaseks tehtud, et liiki ja laadi väljendav ainsuse omastav kirjutatakse kokku (nt juturaamat, pildiraamat) – seega ka portselanivärv.

   Vasta
 4. ikka kokku, kokku 🙂 mingit silbiarvuga reeglit küll olemas pole 🙂

  Vasta
 5. Eiolejah silbiarvureeglit. Erinevalt ungari keelest, kus on vist ooopis eeee, let me think, tähtede arvu reegel jano see ajab mind ikka täiega segadusse. Õnneks on tagaajus miski enamvähem toimiv kokkulahkukirjutamisgeen, niet väga suuri ämbreid vist ei tee:)
  Aga viloloogina häirib mind nt kokkulahkukirjutamisviga millegipärast tuhat korda rohkem kui miski panemata jäänd koma või koolon. Eiteamiks…

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: