RSS-voog

Elu kooli lähedal

Posted on

Seda, et laupäeval lõpukirjandit kirjutatakse, sain aru sellest, et tavatult suur hulk pidulikes riietes noori raudtee ääres suitsetas.

Vanasti, kui Maahärra pood veel polnud pankrotti läinud, kohtas selle ümber tihti suitsetavaid nolke, kes omavahel sõimlesid. Ükskord loopis üks teisi kividega, siis ma vihastasin ja ähvardasin politsei kutsuda. Aga sa ju võid nende tüüpidega seal sõimelda, saadavad su kaugele ja pimedasse ja saad veel suurema viha enda sisse, kui ennem oli. Aga siiski pean ma õigeks sekkumist, mitte, et terve bussipeatusetäis rahvast vaikides nende väärkäitumist jõllitab.

Täna oli ka kuttidel mingi põnev mäng – üks seisis kooli aia taga ja loopis teisi, kes koolimaja seina ääres seisid, rusikasuuruste kividega. Kuna teised seisid nii kaugel, ei olnud pihtasaamiselootus kuigi suur, ja kahjuks ka koolimaja aknad jäid liiga kaugele. Aga siis röökis see nolk ( võibolla 4-5 klass) teisele: “Ime lahti!” Vat siis ei saa mina vait olla ja kukkusin ise ka sõimama, et: “Kuule noormees, sa vali ikka sõnu, sa oled alles väike titt ja räägid nagu mingi patsaan!” . Selle peale kuulsin ainult neljast-viiest suust osatamist, et “kuule noormees, vali sõnu!” . Suusi oli natuke šokeeritud, kui pahad poisid need on. Et siis kustkohast tuleb selline sõnavara? Kas isa röögib vihahoos emale, et “ime lahti!” või mis juhul ja kes selliseid väljendeid üldse kasutab? Meenub viimane “Kättemaksukontor”, kus oli üks värvikas tätoveeritud tegelane veelgi värvikama sõnavaraga, aga midagi nii nilbet ei tulnud isegi tema suust. Siis veel meenub, kuidas mu pingnaabri laps (tüdruk) tuli lasteaiast koju ja teatas emale, et “sina, lits, mine magamistuppa ja võta püksid maha, ma tahan sind läbi keppida!” 🙂 . Aga no see on pigem kurioosum. See, kuidas poisinolk teisele karjub, et “ime lahti!” tekitab minus täiesti võimetut viha ja soovi pidada sellele kutile pooletunnine loeng sellest, misasi on vägivald ja selle väljendusviisid. Sest psühholoogiline vägivald on vägivald ja solvamise eest saab kriminaalkaristuse kaela. Mind, suvalist möödujat, solvab selline sõnakasutus avalikus ruumis.

Aga kui ma vaatan oma poja klassikaaslasi, siis ma olen küll rahul ja rõõmus, tema käib hetkel 2. klassis ja need poisid on küll täiesti nunnukesed, viisakad ja sõnakuulelikud.

5 responses »

 1. võijummal! Mul ka oleks süda täis saanud. Tegevuse puudus mis muud. See ajab poiskesi ullusi tegema pluss veel tähelepanusoov ennast näidata-mis karme sõnu veel ütelda mõistetakse.
  Pätipoiskeste vanematel vaja lastele mingit tööd ette anda või trenni või huviringi…

  Vasta
 2. Tubli oled, et sekkud. Mulle tundub ka imelik kui inimesed kalanäoga lasevad lastel hulle tegusid teha. Või kedagi kiusata. Ma ka sekkun kui saan. Lastega palju aega koosolles tuleb see tegelikult iseenesest – et olen harjunud märkama ja klaarima. Ja ma ise usun, et isegi kui nad vastu õiendavad, on neil ikka halb tunne ja teinekord tõmbavad koomale rohkem.

  Vasta
 3. Muidugi tuleb sekkuda. Heidil oli selle kohta kunagi ilus sissekanne, kus ta imestas, et inimesed ei tee märkust, kui midagi sellist näevad. Tema soovitas ka ikka sekkuda.
  Ma ise lähtun tavaliselt sellest, et kui vanad on ja kui suur kamp. Kui ikka juba sellised suured nolgid ja palju, siis eriti ei julge. Aga kui on sellised nagad, siis olen öelnud.
  Alati ei pea ju otseselt keelama. See, ma vaatan, võib selliste poolteismeliste puhul vastupidise reaktsiooni anda aga rääkima peaks küll. Vähemalt võtab hetkeks lollustelt tähelepanu eemale. Sõnavarast, eks meedia selle koju kätte toob. Tele, videod jne. Kõik ei oska arvatavast oma arvutit nii kaitsta, et lapsed ei saaks xxx teemadele ligi. Ja kui ühes peres osataksegi, leidub ikka keegi, kes asja vabamalt võtab ja lapsi “harib”. Põnev on ilmselt sõnavara testida, et kuidas inimesed reageerivad.

  Siin ma vaatan, et tüdrukud on vahel isegi omavahel suheldes karmimad kui poisid. Eriti kambas olles.

  Vasta
 4. Jajah, sa siin räägid, et alles 2. klass ja nunnukesed 😉 Ma vaatasin aasta tagasi samamoodi 😀
  Aga nüüd on mul poiss 3.klassis ja samumeie, mis teemadel juba nalja tehakse (ja nii poisid kui tüdrukud). Tüdrukutega ei saanud koos niisama isegi munatopse kaunistada, küll oli selle ümber ikka kihistamist!
  … teismeiga hakkab vist ikka juba kohale voorima *-)

  Vasta
 5. oh ära hirmuta, Elsa 🙂 kusjuures naljast ma loodan aru saada, ja ma loodan ikkagi, et nende naljadega ka aru saadakse, kus on piir. või noh, ma ju võin loota, aga küllap tuleb ikka rääkida neil teemadel veel ja veel, sest ega meist ju keegi sündides kohe tark ei ole… 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: