RSS-voog

Tuleviku vanaprouad

Posted on

Supertore lumerookimise päev jälle. Ma ei saa aru, mis nipiga, aga meil räästas tilgub. Kahtlustan veeavariid 🙂 sest väljas ikkagi kena -4 või sinnakanti, mõnus pehme ilm, Roosi magab üle hulga aja vankris maja ees ja mul on aken irvakil kergelt, et kiirelt kisale reageerida. Eelnevalt sain kenasti krundi puhtaks rookida, aiatee kuurini on mu lemmikkoht, seal lükkan labidalaiuselt ja hang on mulle vööni. Postkast hakkab ka hange varju juba jääma. Äge. Tänaval nii äge enam pole, seal on üsna raske labidatööd teha, kuna tõstma peab pidevalt ja üsna kõrgele. Täna möödus must üks eestiaegne proua ja soovis: “Jõudu!” . No nagu ikka vanasti sooviti ja mõned veel praegugi, nagu näha. See on nii tore komme, et ma kohe mõtlesin, et minust saab ka selline tore eestiaegne proua, kes teistele “Jõudu!” soovib kui keegi lund roogib või tänavat pühib. Aga stopp! mõtlesin kohe. Mina ju ei saaks kuidagi olla eestiaegne proua. See tähendab ikkagi esimest Eesti Vabariiki ja sel ajal elanuid. Nii et täitsa huvitav oleks teada, kuidas meid siis kunagi kutsuma hakatakse. Kas nõukaaegseteks? Oleks see vast solvang 🙂 . Aga samas pole midagi teha, kui see nii saab olema. Oleme ju sel ajal elanud ja seda aega näinud, mida tänapäeva nooruse kohta enam öelda ei saa.

No ja siis ma veel mõtlesin, et selsamal paljukirutud nõukaajal oli vähemalt ühes asjas kord majas – tänavad olid roogitud. Võibolla ma eksin, aga mina mäletan küll, et olid. Mu vanaema oli majahoidja ja tema käis lumesaju korral ikka igal hilisõhtul ja varahommikul oma kümme krunti üle ja vahel me aitasime teda ka. Ja kui ta poleks seda teinud, oleks ta loomulikult vallandatud. Mõnikord kui teine majahoidja oli haige või midagi, siis ta pidi tema krundid ka ära rookima. Ja vanaema oli siis ikka penskar juba, nii 60-65. Tema nö krundid olid kõik siin Nõmme vahel, Liival peamiselt küll, kodu lähedal, enamjaolt paari-kolme korteriga majad, nagu need tolleaegsed eramajad olid, korteriteks jaotatud. Samas olid ka paljud eramajad riigi omad, kus mitte elanik ise heakorra eest ei vastutanud vaid riigi poolt määratud majahoidja. Aga see nipp, kuidas osad eramajad olidki ikkagi eramajad, vot see on mulle ebaselgeks jäänud. Sest enamus maju ju nõuka ajal ikkagi olid riigistatud. Või siis osad pääsesid sellest kuidagi… ja millalgi hakati uuesti lubama eramajade ehitust, ju vist nii.

Enivei, tänane Mupo jääb nõukaaegsele majavalitsusele ikka kõvasti alla. Tänasel päeval oleks siin ümberkaudsetel tänavatel taaskord võimalik hulk trahve kodanikele määrata, kes pole veel oma krunte puhtaks jõudnud rookida. Kord näeb ette, et seda tuleb teha kella 7. hommikul, aga vaevalt, et enamus enne rookima saab hakata, kui on töölt koju jõudnud.

P.S. Tegelikult ma soovin ka praegu teistele “Jõudu!” kui selleks võimalus avaneb 🙂 . Aga vanaprouade suust kõlades on asjal siuke vana kooli maik juures, ma ei oska seda kohe täpsemalt selgitada, tegu on allhoovustega mu tundemaailmas 🙂 . Tegelikult teeb tuju paremaks igasugune meeldiv suhtlus kaaskodanikega.

12 responses »

 1. 🙂
  Kui nii mõelda, siis võibolla tõesti meie hakkame olema need nõukaaegsed vanaprouad. Sest ega ju praegugi võib mingites asjades öelda, et nõukaaegsed inimesed oli korralikumad ja viisakamad. Mu mees pidevalt räägib, et vanasti ei sobinud ühistranspordis istuda välimisele istmele. Aga nüüd teevad seda kõik. Ma ei tea. Ma vanasti elasin maal. Ja nüüd käin jala. Aga Tallinnas pidi vahe selgelt märgata olema.
  Eks see kuvand nõukaaegsest inimesest – et tülpinud ja kurnatud defitsiidi tagaajamisest :D, see jääb nagunii ajalukku maha. Et äkki tõesti tuleb kaasa see korralikkuse ja kuulekuse kuvand :).
  Samas nt teenindus on ikka nagu öö ja päev. Tänapäeval ikka hoopis viisakam.

  Vasta
 2. Meil soovitakse siiani “jõudu!” ja see on nii armas. Nagu ka see, et lapsed teretavad endast vanemaid. Tundub, et nii kodus kästakse ja siin ikka enamasti toimib.
  Eestiaegse mõju võib ju üle põlve ka kesta ;), ise kirjutasid oma vanaemast, kes eeskujuks. Mul on ka asju-teemasid, mis seoses vanaemaga meenuvad – lumerookimine on üks ja teine suvel heina-muru niitmine. Et kui rookimata-niitmata, siis külarahvas vaatab, kui laisad inimesed siin ja kus on selle häbi ots! Trahve kartis tema ka, kuigi siis kui meil see murumaania tuli, trahve enam ei tehtud. Pigem ikka see häbi teema. Teretamist õpetati ka nii, et sa laps oled isa suust kukkunud ja su isa teavad siin kõik. Katsu sa teretamata jätta, kohe tulevad ja räägivad meile ära, kui ebaviisakas sa oled 😀

  Vasta
 3. aga mina ka soovin jõudu. ikka ju soovitakse. või olen ma saurus?

  Vasta
 4. nõmmel me tänaval on kombeks, et soovitakse, aga et niisama möödakäija ütleks, ei mäleta.

  siin aga kõik soovivad jõudu, pakuvad traktorit jne, ka täiesti võhivõõrad. a see elementaarne..

  a ma täna ka olin sahamehe peale pisut kuri, et ta prügikast kinni blokkis. ma hommikul lähen napsukandikuga prügimehi vastu võtma. äkki siis teevad miskit.

  Vasta
 5. meil on nii fifti-siksti selle jõusoovimisega, et osad soovivad ja osad mitte. aga meil ka selline pikaksvenitatud tänav, et mitte kõiki möödujaid ei tunne. paljud teevad tervisesporti. aga võõraste puhul on enamvähem kindel pauk, et kui möödub vanaproua, siis ta soovib “jõudu!” . see on nagu naeratusegagi, et ei maksa miskit, aga rõõmustab teisi. (või siis paneb mõtlema, et huvitav, miks ta naeris, kas mul on nägu tahmane? 😀 )

  Vasta
 6. Mann, täiesti õieti lähened prügimeestele. Just nagu meie külas kui vaja 🙂

  Meil külavahel keegi harva mööda jalutab, aga hommikul lasteaeda minne kojamehele alati jõudu ütlen . Ja Linda täna ei ütelnud kohe tere , siis kojamees kiitis peale Lindale, et “tere jäi kotti”! (Linda ranitsasse siis) ja sedamaid tuli Lindal tere kotist välja.

  Aga ikka poodi minnes teretan müüjaid, ja mis mulle meeldib kui kooli asja on, siis väga paljud lapsed teretavad .

  Vasta
 7. Mina ütlen ka külavahel inimestele “jõudu!”, kui neil mingi töö-tegevus pooleli. Kuna enamik külaelanikke on mu jaoks võõrad, siis alati on tore reaktsiooni jälgida 😉 Vanemaid võõraid inimesi teietan alati, tegelikult isegi omavanuseid võõraid/ametnikke.
  Eramaju oli nõukaajal ikka päris palju, ju kõiki ei riigistatud.

  Vasta
 8. Mis need ühistranspordi välimised istmed on? Väljaspool bussi?
  Mina üldise nõukogudeaegse-kiitusega muidu ei ühti. Ja tänavate rookimisega seoses mul ka helgemaid mälestusi ei ole, elasin maal, kus oligi ainult üks tee. Mis aeti ikka lahti ka, aga mitte pidevalt, küllalt on meeles lumes sumpamist kah. Aga talveperioodil käidi koolis näiteks suuskadega, nii et…
  Ja ma julgeksin küll öelda, et teenindajad olid ikka kordades ebaviisakamad kui praegu. Vähemalt väikeste arglike külatüdrukute vastu.

  Vasta
 9. ma siin Nõmme vahel ikka soovin jõudu, kui keegi roogib ja peab oma rookimise minu tõttu korraks katkestama. või kui vastutulija lumehange astub, et ma käruga mööda saaks, ütlen aitäh. aga jube harva vastatakse midagi, enamasti vaadatakse kui tulnukat.

  Vasta
 10. tänaval möödujate kõnetamisega on vist nii, et kui ise ikka teretad ja jõudu soovid, siis saad vastu ka mõne hea sõna.
  ühesõnaga ma tahtsin öelda, et kui meile meeldib, et meile jõudu soovitakse, siis tuleb ise ka teistele soovida.
  muidugi kui on üldse kedagi tänaval, kellele jõudu soovida, sest tõega, meie tänaval paljud üldse ei tule lumega tänavale, ootavad vist, et kevadel ära sulaks.

  Vasta
 11. Luize – mina ka nõukogude aega ei kiida ja taga ei igatse ammugi. mulle käivad isegi pioneeripeod närfidele jm nõukaaegsed stiilikad. välimised istmed on need mis ei jää akna alla, ma arvan. noh, paksud vanamutid pole kunagi sellega silma paistnud, et akna all tahaks istuda 🙂 vanasti olid veel bussid kogu aeg tuubil täis ka, siis oli tegu et sealt akna alt välja saada õigel ajal.

  Vasta
 12. Meil soovivad jummala võõrad möödujad jõudu, viimati just täheldasin kui lumerookimise kord jälle oli. Mõtlesin siis just, et peab meeles pidama. Ma seal alevikus eriti paljusid ei tunne ning selle teooria kohaselt nagu ei peaks tervitama aga tundub jah, et samad kombed mis meil maal. Kõigile ja viisakalt 😀

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: