RSS-voog

Rahvusliku motiiviga kruus

Posted on

ja teine, elupuuõiega
Originally uploaded by acerolakuts

Muster kevad 2006 Käsitööst, seal on juttu kasvu ja elujõu sümbolitest rahvuslikus ornamentikas. Mulle väga meeldib, et tegemist ei ole niisama ilusa pildiga, vaid asjaga, millel mõte ja tähendus sees. See on kaheksaharuline õis ehk elupuuõis, mis tähistas kristlikus pildikõnes elupuu kuuaspekti, kus kuu on eostumise ja viljakuse sümbol. Motiiv moodustab oma lugematutes variantides Mulgi räti kirjade põhialuse ja seda esineb rohkesti ka Setumaa pühaseräti ja linikuotste geomeetrilistes tikandites. Setumaa on mulle alati südamelähedane olnud, kuna üks minu esiisadest seal kunagi kõrtsmik olnud (fakt, mida ma nimetamast ei väsi 😀 ). Pisikesed kolmnurgad aga sümboliseerivad naise häbet ehk viljakuse võrdkuju 🙂 ja on tule märk. Kolmnurgal on õnnetust ärahoidev tähendus.
Nii see kui ka kruusi teisel pool olev elupuuõie motiiv ja võibolla mõni veel hakkavad tikituna kaunistama mu musta velvetseelikut, aga see on juba tulevikumuusika 🙂

Ahjaa. Täna avastasin Isetegijast, et sealgi üks Rohesilmne blogi tekkinud. Tore on inimesi nimevalikul inspireerida, samas võib inimestel täiesti vabalt ka ühtemoodi mõtlemissuundi esineda, igatahes tahtsin ma lihtsalt öelda, et see seal ei ole mina!

2 responses »

  1. Äge! Roosidega olid ka hästi kiftid, aga see arhailine on kuidagi… väelisem. 🙂

    Vasta
  2. Pingback: 2010 in review « Rohesilmne Maailm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: